Novice

Novice 1 do 20 od 303

Vabljeni predavanji na doktorski poletni šoli ENAI v Konstanci (Nemčija)

Datum objave: 25. september 2024 | Datum poteka: 25. oktober 2024

V sklopu doktorske poletne šole ENAI (ENAI PhD Summer School 2024), ki je potekala med 16. in 20. septembrom 2024 v Konstanci, Nemčija, sta dr. Milan Ojsteršek in dr. Mladen Borovič iz Laboratorija za heterogene računalniške sisteme izvedla vabljeni predavanji:

  • Technical Challenges and Solutions for Achieving Academic Integrity Values in Generative AI (dr. Mladen Borovič)
  • Data Management and Academic Integrity (dr. Milan Ojsteršek)

Poletna šola je združila doktorske študente in akademike iz Nemčije, Velike Britanije, Irske, Kanade, Češke, Turčije in Andore, ki so se posvetili aktualnim vprašanjem akademske integritete in upravljanja podatkov v kontekstu sodobnih tehnologij.

Član laboratorija GeMMA, izr. prof. dr. Simon Kolmanič, je nastopil v oddaji Ah ta leta

Datum objave: 19. september 2024 | Datum poteka: 20. oktober 2024

Oddaja je bila predvajana v soboto, 14. 9. na SLO 1. Simon je v oddaji predstavil razlike med različnimi vrstami obogatene resničnosti ter pojasnil, kako delujejo očala za virtualno in obogateno resničnost. Prav tako je podal nekaj praktičnih primerov uporabe teh tehnologij. Celotno oddajo si lahko ogledate na povezavi: https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/175072011?s=tv.

Študent Luka Kobale je prejemnik Listine za prispevek k inovacijski dejavnosti študentov

Datum objave: 15. september 2024 | Datum poteka: 30. oktober 2024

Ob prazniku Univerze v Mariboru, 12. septembra 2024, je LISTINO ZA PRISPEVEK K INOVACIJSKI DEJAVNOSTI ŠTUDENTOV prejel naš študent Luka Kobale, in sicer za izjemne dosežke na področju inovacijske in podjetniške dejavnosti. Luka je soustanovitelj in vodja razvoja podjetja 4th.vision, ki se ukvarja z uvajanjem inovativnih digitalnih rešitev v industriji pohištva. Podjetje ponuja napredno interaktivno vizualizacijo s pomočjo tehnologije obogatene resničnosti, ki uporabnikom omogoča prilagajanje izdelkov po svojih željah. Njegov prispevek v podjetju je ključen, saj s svojim predanim delom neprenehoma izboljšuje kvaliteto digitalnih rešitev.

Čestitamo!

Xkurzija: Merjenje mišic in možganov v različnih okoljih

Datum objave: 3. september 2024 | Datum poteka: 15. oktober 2024

V ponedeljek, 26. avgusta 2024, je Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (UM FERI) obiskala ga. Neža Borkovič z Vala 202 Radia Slovenija, kjer je opravila intervju za podkast s člani Laboratorija za sistemsko programsko opremo. Z Nežo smo spregovorili o raziskavah in inovacijah na področju hibridnih nevronskih vmesnikov.

Predstavili smo kompleksnosti delovanja 639 skeletnih mišic in zvočne posnetke električne aktivnosti mišic ob izvajanju gibov. Zvočno smo predstavili tudi delovanje mišic ob izbranih patoloških stanjih, kot so tremor, možganska kap ali cerebralna paraliza. Vodja laboratorija, Aleš Holobar, je skupaj z Matejem Krambergerjem in Tanjo Botić delil vpogled v različne teme, od obvladovanja pogostih mišičnih krčev do naprednega nadzora bioničnih rok.

Zanimiv pogovor je, v obliki zvočnega prispevka, objavljen v epizodi Frekvence X, kjer poslušalcem ponuja boljše razumevanje raziskovalnega dela, ki ga opravljamo v Laboratoriju za sistemsko programsko opremo UM FERI. Ponosni smo, da smo prepoznani kot strokovnjaki na področju raziskav hibridnih nevronskih vmesnikov, ki jih podpira tudi evropski program za raziskave in inovacije Obzorje Evropa (GA št. 101079392) ter agencija UKRI (GA št. 10052152) v okviru projekta HybridNeuro.

Vabljeni h poslušanju! Posnetek intervjuja je na voljo na naslednji povezavi: https://val202.rtvslo.si/podkast/frekvenca-x/31057643/175068531

Projekt HybridNeuro financirata Evropska Unija iz okvirnega programa EU za raziskave in inovacije, Obzorje Evropa (št. pogodbe 101079392) in Jamstvena shema vlade Združenega kraljestva za raziskave in inovacije (UKRI) za financiranje Obzorje Evropa (št. pogodbe 10052152). Mnenja in stališča, izražena v okviru intervjuja, so izključno mnenja in stališča avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske raziskovalne agencije (REA). Evropska unija in organ za podeljevanje sredstev ne prevzemata odgovornosti za vsebino dogodka.

Poletne počitniške šole za osnovnošolce in srednješolce

Datum objave: 2. september 2024 | Datum poteka: 15. oktober 2024

Tudi letos je Inštitut za računalništvo pod okriljem Akademije FERI organiziral poletne počitniške šole za osnovnošolce in srednješolce. Počitniške šole so potekale v začetku julija in drugi polovici avgusta. Udeležba na delavnicah je bila brezplačna, udeleženci pa so pokazali veliko zanimanje za predstavljene tematike s področja računalništva. Člani Inštituta za računalništvo so tako izvedli naslednje delavnice:

  • Python programerke
  • Osnove programiranja v programskem jeziku Python
  • Umetna (ne)inteligenca
  • Moja prva aplikacija na operacijskem sistemu Android (AppInventor)
  • Programiranje z delčki: začetniki (Scratch)
  • Osnove programiranja v programskem jeziku C++
  • Dekleta programirajo: Prva Android aplikacija (AppInventor)
  • Umetnost programiranja v C++
  • Dekleta razvijajo računalniške igre (Scratch)
  • Razvoj interaktivne spletne aplikacije

Nekaj utrinkov z delavnic si lahko ogledate na priloženih fotografijah.

Delavnice so bile letos sofinancirane s strani Ministrstva za digitalno preobrazbo.

Vabljeni predavanji v laboratoriju Yuan na Univerzi v Osaki (Japonska)

Datum objave: 30. julij 2024 | Datum poteka: 30. avgust 2024

Novica je potekla!

V četrtek, 25. julija 2024, je potekalo vabljeno virtualno predavanje, ki ga je gostil laboratorij Yuan pod vodstvom izr. prof. Jihuija Yuana z Univerze v Osaki (Japonska), kjer sta sodelovala tudi člana GeMMA laboratorija, asist. prof. dr. Marko Bizjak in izr. prof. dr. Niko Lukač. Tema povabljenega predavanja je tesno povezana z dejavnostmi trenutnega raziskovalnega projekta SAMPA (Prostorsko-časovni algoritmi za ocenjevanje mikroklimatskih parametrov).

Dr. Marko Bizjak je predstavil obsežno ocenjevanje toplotne obremenitve stavb z uporabo tehnologije LiDAR. Dr. Niko Lukač pa je delil vpoglede v ocenjevanje LST (površinske temperature) z uporabo LiDAR podatkov.

To vabljeno virtualno predavanje je predstavilo vrhunske raziskave na področju okoljskih simulacij in daljinskega zaznavanja, kar odraža trenutna globalna sodelovanja pri znanstvenem napredku.

Predstavitev na Mednarodni konferenci o računalniških, informacijskih in telekomunikacijskih sistemih 2024 (CITS 2024)

Datum objave: 30. julij 2024 | Datum poteka: 30. avgust 2024

Novica je potekla!

Domen Kavran iz laboratorija GeMMA je imel odlično predstavitev na Mednarodni konferenci o računalniških, informacijskih in telekomunikacijskih sistemih 2024 (CITS 2024) v Gironi, Španija.

Njegova predstavitev z naslovom "Buildings’ Approximate True Orthophoto Construction From Satellite Imagery Using Semantic Segmentation and the ICP Algorithm" se je osredotočila na inovativno metodo ortorektifikacije satelitskih posnetkov.

Delo je financiral projekt SAMPA (Prostorsko-časovni algoritmi za ocenjevanje mikroklimatskih parametrov).

Prof. dr. Domen Mongus na Nigeria-EU Innovation days

Datum objave: 16. julij 2024 | Datum poteka: 30. avgust 2024

Novica je potekla!

Prof. dr. Domen Mongus je sodeloval na dnevih inovacij Nigerija-EU, ki so potekali 9. in 10. julija 2024 v centru Landmark v Lagosu. Na tem dogodku, organiziranem za spodbujanje inovacij in sodelovanja med Nigerijo in EU, so strokovnjaki razpravljali o ključnih temah, kot so e-zdravje, agrotehnika in industrija 4.0.

Kot govornik je prof. dr. Mongus sodeloval na seji o poti inovacij v agrotehniki, od raziskav do praktične uporabe, in delil vpogled v to, kako digitalne tehnologije in umetna inteligenca spreminjajo kmetijske prakse in spodbujajo trajnost.

Sodelovanje na dogodku BEST Maribor (maj 2024)

Datum objave: 4. junij 2024 | Datum poteka: 30. junij 2024

Novica je potekla!

V sodelovanju s študentskim društvom BEST Maribor so člani Inštituta za računalništvo (Mladen Borovič, Milan Zorman in Mitja Žalik) izvedli več predavanj in delavnic v sklopu mednarodnega dogodka "AI-rates of the Code-ibbean: Unraveling AI's Hidden Treasures", ki so se ga udeležili študentje iz več evropskih držav. Člani Inštituta za računalništvo so izvedli naslednja izobraževanja:

Mladen Borovič:

  • Effective prompt engineering for modern chatbots
  • Recommendation algorithms in popular applications
  • Ethics in development and use of artificial intelligence


Milan Zorman:

  • Machine learning and knowledge discovery
  • Assesment of classification performance
  • Decision trees


Mitja Žalik:

  • Building AI models for optical character recognition
  • Geospatial intelligence and its applications

Nekaj utrinkov s predavanj si lahko ogledate na spodnjih slikah.

GOSTUJOČE PREDAVANJE "A HEALTH DATA ANALYTICS MATURITY MODEL FOR HOSPITALS INFORMATION SYSTEMS"

Datum objave: 31. maj 2024 | Datum poteka: 12. junij 2024

Novica je potekla!

V sredo 12. 6. 2024 ob 14h v predavalnici G2-Beta organiziramo za doktorske študente predavanje z naslovom "A health data analytics maturity model for hospitals information systems". Predaval bo prof. dr. Álvaro Rocha iz Univerze v Lizboni. Povzetek predavanja in kratka biografija predavatelja je v priloženem dokumentu.

Vljudno vabljeni!

Poletna šola o Hibridnih nevronskih vmesnikih (HNI2024), Maribor, 8. – 12. Julij 2024

Datum objave: 31. maj 2024 | Datum poteka: 13. julij 2024

Novica je potekla!

V okviru evropskega projekta HybridNeuro - Hibridna nevroznanost, ki temelji na cerebralnih in mišičnih informacijah za motorično rehabilitacijo in živčnomišična obolenja, bodo zaposleni v Laboratoriju za sistemsko programsko opremo na UM FERI, pod vodstvom in koordinatorstvom prof. dr. Aleša Holobarja, skupaj s strokovnjaki iz partnerskih univerz Imperial College London, Universitat Politècnica de Catalunya in Chalmers University of Technology ter gostujočimi predavatelji iz Loughborough University, VB, in Znanstveno-Raziskovalnega Središča, Koper, organizirali poletno šolo z naslovom Hibridni nevronski vmesniki, ki bo potekala v živo (UM FERI, predavalnica G2-Alfa, Koroška cesta 46, Maribor) in oddaljeno preko spleta, in sicer med 08. in 12. julijem 2024.

Cilj projekta HybridNeuro je odpreti nove raziskovalne poti na področju živčno-mišičnega zlivanja podatkov za spremljanje človeškega senzomotoričnega sistema in za izboljšanje ocenjevanja in dopolnjevanja gibanja pri ljudeh.

Udeleženci bodo pridobili vpogled v prihodnost komunikacije človek-stroj. Nevronske vmesnike bodo lahko spoznali tudi v praktičnih demonstracijah.

Kdo naj se prijavi? Vsak posameznik, ki ga zanimajo naslednje teme:

  • Površinski in igelni večkanalni elektromiogrami (EMG) in analize motoričnih enot mišic,
  • elektroencefalogrami (EEG),
  • živčni kodi, s katerimi možgani krmilijo skeletne mišice,
  • usklajeno delovanja kortikalnih možganskih centrov,
  • ocenjevanje kognitivnih in motoričnih sposobnosti po poškodbah,
  • obogatitev gibanja in dodatne možnosti upravljanja zunanjih naprav z naravnimi gibi,
  • ultrazvok kot orodje za preiskavo skeletnih mišic in za krmiljenje bionskih rok preko sledenja aktivnostim motoričnih enot,
  • analiza gibanja s kinetičnimi vmesniki,
  • Uporaba nevronskih vmesnikov pri obravnavi motenj gibanja.

Udeležba je brezplačna! Predavanja bodo v angleškem jeziku. Za več informacij in prijavo obiščite spletno stran Poletne šola HNI2024.

Vljudno vabljeni, da se udeležite poletne šole HNI2024!

Projekt HybridNeuro financirata Evropska Unija iz okvirnega programa EU za raziskave in inovacije, Obzorje Evropa (št. pogodbe 101079392) in Jamstvena shema vlade Združenega kraljestva za raziskave in inovacije (UKRI) za financiranje Obzorje Evropa (št. pogodbe 10052152).

Inštitut za računalništvo UM FERI ponovno prejel Priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju

Datum objave: 31. maj 2024 | Datum poteka: 31. avgust 2024

Novica je potekla!

27. maja 2024 je v organizaciji Slovenske znanstvene fundacije potekala slavnostna podelitev priznanj Prometej znanosti. Inštitut za računalništvo UM FERI je že tretjič v zadnjih osmih letih prejel priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju. Že vrsto let skrbimo za promocijo računalništva in informacijskih tehnologij v širšem družbenem okolju. V letih 2021-2023 smo kljub pandemiji COViD izvedeli več kot 70 izobraževalnih dogodkov. Mednje sodijo strokovne ekskurzije za študente, javne predstavitve študentskih projektov, številne delavnice za srednje in osnovne šole, poletne šole Akademije FERI, javni posveti, predstavitve na festivalih in sejmih, gostovanja v medijih, strokovne delavnice in mnogi drugi dogodki. Priznanje je v imenu Inštituta za računalništvo prevzel predstojnik red. prof. dr. Aleš Holobar.

Inštitut za računalništvo na festivalu Robotike in Umetne Inteligence, Celje

Datum objave: 16. maj 2024 | Datum poteka: 7. junij 2024

Novica je potekla!

Med 12. 4. in 24. 4. 2024 je v TehnoPark-u Celje potekal znanstveni Festival Robotike in Umetne Inteligence. Festival je na edinstven način združil strokovnjake, raziskovalce, študente, dijake ter navdušence na področju robotike in umetne inteligence. Iz Inštituta za računalništvo FERI se ga je udeležil Laboratorij za sistemsko programsko opremo z EU projektom »HybridNeuro« pod vodstvom prof. dr. Aleš Holobarja. Člani laboratorija so predstavili in demonstrirali razvite tehnologije na področju vmesnikov mišice-stroj in izvedli predavanje za splošno javnost. Festival je 19. 4. 2024 obiskala tudi predsednica RS, dr. Nataša Pirc Musar.

RESEARCH.COM JE OBJAVIL RANGIRNO LESTVICO RAZISKOVALCEV ZA LETO 2023

Datum objave: 6. maj 2024 | Datum poteka: 31. maj 2024

Novica je potekla!

Za disciplino računalništvo in informatiko so se na lestvico uvrstili tudi trije raziskovalci iz Inštituta za računalništvo. Pri rangiranju so uporabili D-indeks, kjer se upoštevajo le članki in citati, ki so bili objavljeni v tej disciplini. Zato D-indeks imenujemo tudi H-indeks discipline. Prag za uvrstitev na lestvico je bil D-indeks=30. Seznam najboljših raziskovalcev glede na D-indeks v svetovnem merilu za področje računalništvo in informatiko se nahaja na naslovu https://research.com/scientists-rankings/computer-science, v Sloveniji https://research.com/scientists-rankings/computer-science/si in na Univerzi v Mariboru https://research.com/university/computer-science/university-of-maribor.

Strokovna ekskurzija na konferenco Dewesoft MC 2024

Datum objave: 18. april 2024 | Datum poteka: 30. maj 2024

Novica je potekla!

Na povabilo podjetja Dewesoft smo se 17. aprila 2024 udeležili njihove merilne konference MC2024 (https://dewesoft.com/measurement-conference) v hotelu Thermana, Laško.

Udeležili smo se zanimivih predavanj in preverili, kaj počne eno izmed vodilnih podjetij merilnih naprav na svetu. Merilna konferenca je zelo hitro postala velika konferenca. Letos je v Slovenijo pripeljala več kot 500 gostov in partnerjev podjetja Dewesoft iz avtomobilske, letalske, vesoljske in številnih drugih industrij.

Konferenca je potekala tri dni. S študenti 1. letnika magistrskega študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije smo se konference udeležili drugi dan, ki je bil namenjen merilni tehniki v avtomobilski industriji. Čisto od blizu smo si lahko ogledali tudi prestižni električni športni avtomobil Nevero proizvajalca Rimac.

Podjetju Dewesoft (https://dewesoft.com/) se za ponujeno možnost strokovne ekskurzije najlepše zahvaljujemo!

VABLJENI PREDAVANJI PROF. DR. MARJANA MERNIKA NA NIT KURUKSHETRA

Datum objave: 2. april 2024 | Datum poteka: 30. april 2024

Novica je potekla!

Prof. dr. Marjan Mernik je imel 20. in 21. marca 2024 na National Institute of Technology Kurukshetra (https://nitkkr.ac.in/), Kurukshetra, Indija, vabljeni predavanji za dodiplomske študente z naslovoma "From Grammar Inference to Semantic Inference" in "Exploration and Exploitation in Evolutionary Algorithms: Recent Developments".

NAGRADA FUNDACIJE MTTF ZA ŽIVLJENSKO DELO

Datum objave: 26. marec 2024 | Datum poteka: 30. april 2024

Novica je potekla!

Prof. dr. Marjan Mernik je prejel nagrado EARG (Entrepreneurs, Academicians & Researchers Guild Award) za življensko delo (Lifetime Achievement Award in Academia and Research) fundacije MTTF (MathTech Thinking Foundation). Kandidati so morali izpolnjevati naslednje kriterije: več kot 20 let delovanja s signifikantnimi prispevki na področju publikacij, mentoriranje doktorskim študentom, vabljenih predavanj in biti med 2% znanstvenikov na seznamu Univerze v Stanfordu. Podelitev je potekala 19. 3. 2024 na Poornima University, Jaipur, Indija.

Prof. Holobar v časopisu Mladina

Datum objave: 25. marec 2024 | Datum poteka: 20. april 2024

Novica je potekla!

8. marca 2024 je časopis Mladina objavil intervju z red. prof. dr. Aleš Holobar na temo nevronskih vmesnikov in gradnje mostu med naravno in umetno inteligenco. V intervju je prof. Holobar predstavil zadnje trende v razvoju vmesnikov možgani-stroj in mišice-stroj in opisal njihove sedanje in bodoče vplive na razvoj sodobne družbe.