Datum objave: 18. april 2024 | Datum poteka: 30. maj 2024
Novica je potekla!
Na povabilo podjetja Dewesoft smo se 17. aprila 2024 udeležili njihove merilne konference MC2024 (https://dewesoft.com/measurement-conference) v hotelu Thermana, Laško.
Udeležili smo se zanimivih predavanj in preverili, kaj počne eno izmed vodilnih podjetij merilnih naprav na svetu. Merilna konferenca je zelo hitro postala velika konferenca. Letos je v Slovenijo pripeljala več kot 500 gostov in partnerjev podjetja Dewesoft iz avtomobilske, letalske, vesoljske in številnih drugih industrij.
Konferenca je potekala tri dni. S študenti 1. letnika magistrskega študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije smo se konference udeležili drugi dan, ki je bil namenjen merilni tehniki v avtomobilski industriji. Čisto od blizu smo si lahko ogledali tudi prestižni električni športni avtomobil Nevero proizvajalca Rimac.
Podjetju Dewesoft (https://dewesoft.com/) se za ponujeno možnost strokovne ekskurzije najlepše zahvaljujemo!
Datum objave: 2. april 2024 | Datum poteka: 30. april 2024
Novica je potekla!
Prof. dr. Marjan Mernik je imel 20. in 21. marca 2024 na National Institute of Technology Kurukshetra (https://nitkkr.ac.in/), Kurukshetra, Indija, vabljeni predavanji za dodiplomske študente z naslovoma "From Grammar Inference to Semantic Inference" in "Exploration and Exploitation in Evolutionary Algorithms: Recent Developments".
Datum objave: 26. marec 2024 | Datum poteka: 30. april 2024
Novica je potekla!
Prof. dr. Marjan Mernik je prejel nagrado EARG (Entrepreneurs, Academicians & Researchers Guild Award) za življensko delo (Lifetime Achievement Award in Academia and Research) fundacije MTTF (MathTech Thinking Foundation). Kandidati so morali izpolnjevati naslednje kriterije: več kot 20 let delovanja s signifikantnimi prispevki na področju publikacij, mentoriranje doktorskim študentom, vabljenih predavanj in biti med 2% znanstvenikov na seznamu Univerze v Stanfordu. Podelitev je potekala 19. 3. 2024 na Poornima University, Jaipur, Indija.
Datum objave: 25. marec 2024 | Datum poteka: 20. april 2024
Novica je potekla!
8. marca 2024 je časopis Mladina objavil intervju z red. prof. dr. Aleš Holobar na temo nevronskih vmesnikov in gradnje mostu med naravno in umetno inteligenco. V intervju je prof. Holobar predstavil zadnje trende v razvoju vmesnikov možgani-stroj in mišice-stroj in opisal njihove sedanje in bodoče vplive na razvoj sodobne družbe.
Datum objave: 19. marec 2024 | Datum poteka: 20. april 2024
Novica je potekla!
Prva faza tekmovanja se je uspešno zaključila. Od 32 prispevkov je komisija izbrala pet najboljših prispevkov, med katerimi je bil izbran prispevek našega doktorskega študenta Jana Popiča, pod mentorstvom doc. dr. Borka Boškovića in red. prof. dr. Janeza Bresta, z naslovom "Using Neural Networks in the Search of Low Auto-correlation Binary Sequences".
Druga faza tekmovanja vabi udeležence, da predstavijo svoj prispevek na mednarodno priznani konferenci IEEE R8 MELECON 2024, ki bo potekala v Portu, Portugalska, od 25. do 27. junija 2024. Študenti se potegujejo za prestižne nagrade, pri čemer najboljšim trem zmagovalcem sledijo nagrade v vrednosti $800, $500 in $200, poleg tega pa je dodatnih $250 namenjenih zmagovalni študentski sekciji. Po temeljiti oceni v obeh fazah bo žirija določila končne zmagovalce.
Iskrene čestitke avtorju in mentorjema!
Datum objave: 18. marec 2024 | Datum poteka: 20. april 2024
Novica je potekla!
Datum objave: 14. marec 2024 | Datum poteka: 15. april 2024
Novica je potekla!
Datum objave: 14. marec 2024 | Datum poteka: 15. april 2024
Novica je potekla!
V torek 12. 03. 2024 je dr. Mladen Borovič sodeloval v intervjuju za Toti radio na temo direktive EU o umetni inteligenci (EU AI act). Teme pogovora so bile prednosti in slabosti EU direktive, vpliv direktive na gospodarstvo in uporabnike, etična vprašanja umetne inteligence, algoritmi priporočilnih sistemov v družbenih omrežjih in avtonomna vožnja. Posnetek je objavljen na spletu v Audio špajzi, ki v obliki podkasta zajema več platform:
Objavljen je tudi kratek prispevek na naslovu https://totiradio.si/558. Odseki posnetka so bili 13. marca 2024 objavljeni v jutranjem programu Totega radia.
Datum objave: 11. marec 2024 | Datum poteka: 31. marec 2024
Novica je potekla!
V petek, 23. februarja 2024, dr. Mladen Borovič izvedel vabljeno predavanje na temo generativne umetne inteligence na letnem srečanju Slovenskega društva za angleške študije (SDAŠ).
V predavanju z naslovom "Navigating the AI Tightrope: Balancing Responsibility and Innovation", ki je potekalo na daljavo se je dr. Borovič dotaknil trenutnega stanja orodij generativne umetne inteligence, etične uporabe teh orodij in podal nekaj primerov uporabe v izobraževalnem okolju.
Datum objave: 11. marec 2024 | Datum poteka: 31. marec 2024
Novica je potekla!
V Kongresnem centru Brdo je 5. in 6. februarja 2024, potekal Globalni forumu o etiki v umetni inteligenci z naslovom "Spreminjanje krajine upravljanja z umetno inteligenco", ki ga je pod pokroviteljstvom UNESCA gostila Republika Slovenija. Iz UM FERI sta se ga udeležila prof. dr. Domen Mongus in dr. Izidor Mlakar.
Globalni forum je predstavljal odlično priložnost za razprave o napredku pri upravljanju z umetno inteligenco ter za predstavitve dosežkov in dobrih praks, ki smo jim priča v Sloveniji. Aktivno sodelovanje prof. dr. Domna Mongusa in dr. Izidorja Mlakarja ter zavezanost k iskanju rešitev za izzive, s katerimi se vsi soočamo, sta razpravam dodala izjemno vrednost in bosta nedvomno prispevala k oblikovanju prihodnjih pobud in politik na področju etike v umetni inteligenci. Globalno sodelovanje na področju umetne inteligence je zagotovo eden od pomembnejših dejavnikov, ki bodo prispevali k uspešnemu digitalnemu prehodu in skupnemu iskanju novih priložnosti na področju novih tehnologij.
Datum objave: 11. marec 2024 | Datum poteka: 31. marec 2024
Novica je potekla!
Izr. prof. dr. Niko Lukač in doc. dr. Štefan Kohek, člana Laboratorija za geoprostorsko modeliranje, multimedio in umetno inteligenco (GEMMA) na Inštitutu za računalništvo, sta se v dneh 15.02.2024 in 16.02.2024 v Palermu udeležila prve generalne skupščine projekta ARIEN (ARtificial IntelligencE in fighting illicit drugs production and traffickiNg), ki je financiran s strani programa Horizon Europe.
UM FERI je tudi partnerska organizacija v tem projektu, ter v sklopu demonstracijskih pilotov projekta tesno sodelujemo z ostalimi slovenskimi partnerji v konzorciju: Inštitut ICS, Pošta Slovenije in Ministrstvo za notranje zadeve. Skupaj z ostalimi partnerji smo načrtovali strategijo za učinkovit zagon projekta, ter določili konkretne cilje za izvedbo implementacijskih aktivnostih v posameznih delovnih sklopih. Zahvaljujemo se koordinatorju projekta Engineering Ingegneria Informatica SPA za odlično organizacijo dogodka.
Datum objave: 1. februar 2024 | Datum poteka: 15. marec 2024
Novica je potekla!
Na Univerzi v Mariboru so na slovesnosti ob Rektorjevem dnevu 2024 podelili nagrade za izjemne dosežke v akademski skupnosti. Dogodek je poudaril pomen znanstvenega in pedagoškega prispevka na univerzi ter spodbujal nadaljnje inovacije in odličnost v akademskem svetu. Med nagrajenci so bili tudi člani Inštituta za računalništvo, ki so prejeli priznanja za svoje izstopajoče delo v raziskavah, študiju in razvoju tehnologij v povezavi z gospodarstvom:
- Niko Uremovič - Perlachova nagrada za študijsko leto 2022/2023
- Mitja Žalik - Rektorjeva nagrada
- Borut Žalik - Nagrada Univerze v Mariboru za sodelovanje z gospodarstvom in prenos znanja
- Niko Lukač - Nagrada Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo
- Marko Bizjak - Priznanje Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo
Več o dogodku lahko prebereta na https://www.um.si/objava/rektorjev-dan-2024/
Datum objave: 25. januar 2024 | Datum poteka: 29. februar 2024
Novica je potekla!
V intervjuju z Nino Murks, magistrico inženirko računalništva in informacijskih tehnologij, smo odkrili, da programiranje ni nedostopna čarovnija, temveč logično reševanje ugank. Nina Murks, raziskovalka na Univerzi v Mariboru, je predstavila svoj še nastajajoč učbenik "Osnove programiranja v Pythonu" ki se osredotoča na dostopne koncepte, kot so spremenljivke in zanke. S sklicevanjem na igro sudoku je pojasnila, kako je proces programiranja podoben reševanju logičnih izzivov. Poudarila je, da so napake neizogiben del poti do uspeha in spodbudila mlade, naj ne obupajo ob prvih težavah. Intervju, ki je objavljen na portalu Inženirke in inženirji bomo!, je prinesel tudi vpogled v projekt HybridNeuro, ki se zavzema za večjo vključenost žensk v računalniški svet. Nina je poudarila, da je programiranje enako dostopno tako dekletom kot fantom, in spodbudila mlade, naj se ne bojijo vstopiti v ta čudoviti svet reševanja logičnih ugank.
Več si lahko preberete an spletni strani:https://www.inzenirji-bomo.si/sl/novice/2024011912594074/--radi-resujte-sudoku-preizkusite-se-v-programiranju!--
Datum objave: 12. januar 2024 | Datum poteka: 22. marec 2024
Novica je potekla!
Spoštovani!
Vabimo Vas, da se udeležite 18. strokovne konference z naslovom »Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2024 (ROSUS 2024)«. Ta enodnevna konferenca bo potekala v četrtek, 21. marca 2024, na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Maribor. Popoldanska sekcija je naravnava praktično.
Podrobne informacije in prijavni obrazec so na spletni strani konference http://rosus.feri.um.si/.
Za študente je ob predhodni prijavi (na e-mail rosus.feri@um.si) vstop na konferenco brezplačen.
Organizacijski odbor konference ROSUS 2024
Datum objave: 10. januar 2024 | Datum poteka: 29. februar 2024
Novica je potekla!
Član Inštituta za računalništvo Niko Uremović je 19. in 21. 12. 2023 na OŠ Bojana Ilicha v Mariboru izvedel delavnici o programiranju za osnovnošolce. Učenci so na delavnicah delili svoje izkušnje z uporabo računalnikov pri učenju in igranju računalniških igric, in se pogovorili o drugih področjih računalništva, za katera so slišali. Spoznali so, kako deluje računalnik in kaj je to programiranje. Nazadnje so na primerih iz priljubljenih računalniških iger spoznali elemente igric, kot so domišljijski svet, kamera, uporabniške kontrole itd. V drugem delu delavnice so pridobljeno znanje uporabili pri programiranju lastne računalniške igre v bločnem programskem jeziku, v preostalem času pa igrali igrice, ki so jih ustvarili. Delavnica je potekala v sklopu projekta Hour of Code 2023.
Datum objave: 9. januar 2024 | Datum poteka: 29. februar 2024
Novica je potekla!
Pred 40 leti se je na takratno Tehniško Fakulteto, Univerza v Mariboru, vpisala 1. generacija študentov računalništva in informatike. Takratni študijski program Računalništva in informatike je imel v 2. letniku tri smeri: Programska oprema, Informatika, Logika in sistemi. Vsi študentje prve generacije pa so izbrali smer Programska oprema, ki je bila predhodnica današnjega študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije.
40. obletnico vpisa prve generacije študentov računalništva in informatike na Univerzi v Mariboru in hkrati 35. obletnico prvih diplomatov računalništva in informatike na Univerzi v Mariboru so bivši študenti obeležili z dogodkom in ponovno obiskali fakulteto. Sprejel jih je predstojnik Inštituta za računalništvo, prof. dr. Aleš Holobar, ogledali pa so si tudi Laboratorij za geoprostorsko modeliranje, multimedijo in umetno inteligenco (GeMMA).
Datum objave: 21. december 2023 | Datum poteka: 31. januar 2024
Novica je potekla!
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani je med 8. in 10. decembrom 2023 potekalo srednjeevropsko tekmovanje v programiranju Central European Regional Contest (CERC) 2023. Tekmovalci so se spopadli s serijo izzivov v programiranju, pri čemer so dokazovali svoje sposobnosti reševanja kompleksnih problemov v omejenem času. Najboljše ekipe na regijskem tekmovanju so se uvrstile na svetovni finale ICPC, kjer se bodo pomerile na globalnem nivoju. Na tekmovanju so sodelovali študenti univerz iz Hrvaške, Češke, Madžarske, Latvije, Poljske, Slovaške in Slovenije. Tekmovanja so se udeležile tudi najboljše ekipe iz slovenskih univerz, med katerimi sta našo univerzo zastopala študenta UM FERI Mitko Nikov in Alen Granda z mentorjem Mitjo Žalikom. Naša študenta sta se odlično odrezala in v izjemno zahtevni konkurenci zasedla končno 36. mesto (https://cerc.acm.si/#results).
Datum objave: 18. december 2023 | Datum poteka: 15. januar 2024
Novica je potekla!
Člana Inštituta za računalništvo sta 6. 12. 2023 na OŠ Leona Štuklja v Mariboru izvedla delavnico za osnovnošolce. Učenci 8. in 9. razreda so se pri delavnici spoznali z osnovami programiranja v programskem jeziku Scratch, s pomočjo katerega so programirali svojega LEGO robotka. Na koncu delavnice sta se ekipi udeležencev pomerili v reševanju zadanih nalog z njihovimi robotki. Delavnica je potekala v sklopu projekta Hour of Code 2023.
Datum objave: 5. december 2023 | Datum poteka: 9. januar 2024
Novica je potekla!
Red. prof. dr. Aleš Holobar, predstojnik Inštituta za računalništvo UM FERI, je 7. 11. 2023 v Univerzitetni bolnišnici Olomouc in na univerzi Palacký University Olomouc, Češka, izvedel vabljeno predavanje: The advantages and challenges of high-density electromyograms in assessment of human motor control.
Datum objave: 5. december 2023 | Datum poteka: 31. december 2023
Novica je potekla!
Zadnji vikend oktobra je tudi letos na UM FERI potekal slovenski del 24-urnega virtualnega svetovnega tekmovanja v programiranju IEEEXtreme (https://ieeextreme.org/), tokrat že tretjič. Slovenske ekipe so istočasno tekmovale z ekipami iz celega sveta na enotnem svetovnem tekmovanju, pri tem pa se je sproti osveževala tudi skupna lestvica uvrstitev.
Izmed prijavljenih ekip v Sloveniji je prvo mesto dosegla ekipa CodeMonkeys (Enej Krabonja, Oskar Forštnarič, Sven Wolf Zajšek - vsi trije študenti ŠP R-IT). Ta ekipa je tidi najmlajša ekipa med prijavljenimi na ta tekmovanja v Sloveniji. Med ekipami v IEEE regije 8 je ekipa dosegla 717. mesto ter se na svetovni lestvici tega tekmovanja uvrstila na 2361. mesto izmed 4221 na rangirno lestvico uvrščenih ekip. Letos se je na to svetovno lestvico uvrstilo 1229 več ekip kot lansko leto, s čimer je letošnje tekmovanje postalo tudi največje doslej (https://mga.ieee.org/news/32-ieee-news/504-mga-scoop-december-2023-ip).
Tudi letošnja ekipa je tekmovala pod mentorstvom izr. prof. dr. Aleša Zamude. Tako pri promociji dogodka kot organizaciji je pomagal tudi asist. Jani Dugonik, ki vodi tudi študentsko vejo IEEE Univerze v Mariboru. Dogodek so sponzorsko podprli tudi IEEE Slovenja in IEEE CIS Slovenija, Inštitut za računalništvo ter Inštitut za informatiko.
Več o tem dogodku na UM FERI je napisano v poročilu za IEEE (https://events.vtools.ieee.org/m/381068), seznam rezultatov tekmovanja pa je dostopen na spletni strani tekmovanja (https://ieeextreme.org/ieeextreme-17-0-ranking/).
Iskreno čestitamo!