Datum objave: 8. september 2022 | Datum poteka: 21. september 2022
Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru je skupaj z Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca Maribor (ZDM) v letu 2020 pridobila projekt okvirnega programa EU Obzorje »Smart support platform for pandemic prediction and management - STAMINA«. Ob prijavi so se člani projektne skupine osredotočali na takrat aktualne virusne bolezni, kot so npr. pandemična gripa N1P1, E.coli, Ebola, virus Zika in ošpice. Ker je leta 2020 v Vuhanu na Kitajskem izbruhnila pandemija COVID-19, se je projekt STAMINA hitro usmeril tudi v reševanje trenutne pandemske krize.
V projektu sodeluje 38 različnih institucij iz 16 držav (Slovenije, Avstrije, Grčije, Velike Britanije, Nemčije, Nizozemske, Belgije, Italije, Češke, Tunizije Romunije, Litve, Francije, Španije, Turčije, Luksemburga). Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI) v projektu sodeluje kot tehniški partner, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor (ZDM) pa kot končni uporabnik rešitev. Naloga obeh partnerjev je preizkus platforme pametnih podpornih rešitev za obvladovanje pandemij. V okviru preizkusa, ki se bo na terenu odvijal dne 19. 9. 2022, bodo zdravstveni delavci različnih organizacijskih enot ZDM (OE Nujna medicinska pomoč, Splošno zdravstveno varstvo) ob pomoči sodelavcev FERI preizkusili delovanje pametnih orodij SmarKo, ENGAGE in COP.
Rešitve projekta STAMINA bodo pomagale nacionalnim načrtovalcem in regionalnim agencijam za krizno upravljanje pandemij pri doseganju naslednjih petih ključnih ciljev:
- Oblikovanje seznama najboljših praks in smernic za izboljšanje pripravljenosti in odziva na pandemske krize;
- Zainteresiranim stranem zagotoviti nova, uporabniško prijazna programska orodja, ki dopolnjujejo obstoječe sisteme na ravni EU;
- Omogočiti premik paradigme od izvajanja preiskav samo v laboratoriju do izvajana preiskav in oskrbe na vsakem mestu, kjer je treba zagotoviti oskrbo bolnika, na primer na kraju dogodka, v postelji, na urgenci, ambulanti ali v reševalnem vozilu s povečano diagnostično zmogljivostjo;
- Izboljšati sodelovanje med in znotraj držav članic EU ter s sosednjimi tretjimi državami;
- Zagotoviti implementacijo razvitih rešitev in srednjeročno sprejetje le teh s ciljem, da bi uporaba orodij STAMINA zaživela v popolnosti.
Razvita orodja projekta STAMINA bodo omogočala podporo kriznemu vodenju, prediktivno modeliranje na podlagi podatkovnega rudarjenja velepodatkov na ravni EU, generiranje in preizkušanje različnih scenarijev, zgodnje opozarjanje o nevarnosti pandemij, analizo socialnih omrežij v realnem času, prenosne diagnostične naprave in nosljive senzorične naprave.
Slovenski klinični preizkus se bo odvijal dne 19. 9. 2022 v Multimedijski učilnici ZD Maribor, 6. nadstropje, Vošnjakova ulica 2-4, 2000 Maribor, od 9.30 do 14.00 ure.
Mednarodna konferenca v okviru projekta STAMINA pa se bo odvijala dne 20. 9. 2022 v Multimedijski učilnici ZD Maribor, 6. nadstropje, Vošnjakova ulica 2-4, 2000 Maribor, od 9.00 do 14.00 ure.
Projekt STAMINA financira Evropska Unija v okviru okvirnega programa Obzorje 2020 (pogodba št. 883441). Več o projektu si lahko preberete na https://stamina-project.eu/.