Novice

Novice 101 do 120 od 304

Odlična predstavitev FERI in Inštituta za računalništvo na mednarodnem sejmu MOS2022

Datum objave: 21. september 2022 | Datum poteka: 15. oktober 2022

Novica je potekla!

Na mednarodnem sejmu MOS2022 se je na razstavnem prostoru "Stičišče znanosti in gospodarstva", ki ga je s podporo Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport vodil g. Janez Škrlec tudi letos predstavilo več kot 40 fakultet, inštitutov, centrov odličnosti in visokotehnoloških podjetij. Predstavljeno je bilo več kot sto inovacij. Komisija Celjskega sejma je zlato priznanje podelila predstavitvi "Bionika kot podporni svet sodobne medicine", ki sta jo pripravila g. Janez Škrlec in red. prof. dr. Aleš Holobar iz Inštituta za računalništvo Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Čestitamo!

Poletne šole računalništva 2022

Datum objave: 16. september 2022 | Datum poteka: 15. oktober 2022

Novica je potekla!

Že sedmo leto zapored je Inštitut za računalništvo v okviru Akademije FERI organiziral Poletne šole računalništva.
Od 24. do 26. avgusta 2022 so pod mentorstvom članov Inštituta za računalništvo in zunanjih strokovnjakov potekale delavnice:

  • Bločni jeziki – programiranje z delčki (OŠ 7. do 9. razred)
  • Dekleta programirajo (OŠ 7. do 9. razred)
  • Zakaj Linux v računalništvu? (SŠ)
  • Razvoj interaktivne spletne aplikacije (SŠ)
  • Z umetno inteligenco razpoznavamo slike (SŠ)

Več informacij je na https://cs.feri.um.si/poletna-sola/poletna-sola-racunalnistva-2022/

Za finančno podporo pri organizaciji se iskreno zahvaljujemo podjetju Endava.

Slovenski klinični preizkus (19. 9. 2022) in mednarodna konferenca v okviru projekta STAMINA (20. 9. 2022)

Datum objave: 8. september 2022 | Datum poteka: 21. september 2022

Novica je potekla!

Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru je skupaj z Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca Maribor (ZDM) v letu 2020 pridobila projekt okvirnega programa EU Obzorje »Smart support platform for pandemic prediction and management - STAMINA«. Ob prijavi so se člani projektne skupine osredotočali na takrat aktualne virusne bolezni, kot so npr. pandemična gripa N1P1, E.coli, Ebola, virus Zika in ošpice. Ker je leta 2020 v Vuhanu na Kitajskem izbruhnila pandemija COVID-19, se je projekt STAMINA hitro usmeril tudi v reševanje trenutne pandemske krize.

V projektu sodeluje 38 različnih institucij iz 16 držav (Slovenije, Avstrije, Grčije, Velike Britanije, Nemčije, Nizozemske, Belgije, Italije, Češke, Tunizije Romunije, Litve, Francije, Španije, Turčije, Luksemburga). Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI) v projektu sodeluje kot tehniški partner, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor (ZDM) pa kot končni uporabnik rešitev. Naloga obeh partnerjev je preizkus platforme pametnih podpornih rešitev za obvladovanje pandemij. V okviru preizkusa, ki se bo na terenu odvijal dne 19. 9. 2022, bodo zdravstveni delavci različnih organizacijskih enot ZDM (OE Nujna medicinska pomoč, Splošno zdravstveno varstvo) ob pomoči sodelavcev FERI preizkusili delovanje pametnih orodij SmarKo, ENGAGE in COP.

Rešitve projekta STAMINA bodo pomagale nacionalnim načrtovalcem in regionalnim agencijam za krizno upravljanje pandemij pri doseganju naslednjih petih ključnih ciljev:

  • Oblikovanje seznama najboljših praks in smernic za izboljšanje pripravljenosti in odziva na pandemske krize;
  • Zainteresiranim stranem zagotoviti nova, uporabniško prijazna programska orodja, ki dopolnjujejo obstoječe sisteme na ravni EU;
  • Omogočiti premik paradigme od izvajanja preiskav samo v laboratoriju do izvajana preiskav in oskrbe na vsakem mestu, kjer je treba zagotoviti oskrbo bolnika, na primer na kraju dogodka, v postelji, na urgenci, ambulanti ali v reševalnem vozilu s povečano diagnostično zmogljivostjo;
  • Izboljšati sodelovanje med in znotraj držav članic EU ter s sosednjimi tretjimi državami;
  • Zagotoviti implementacijo razvitih rešitev in srednjeročno sprejetje le teh s ciljem, da bi uporaba orodij STAMINA zaživela v popolnosti.

Razvita orodja projekta STAMINA bodo omogočala podporo kriznemu vodenju, prediktivno modeliranje na podlagi podatkovnega rudarjenja velepodatkov na ravni EU, generiranje in preizkušanje različnih scenarijev, zgodnje opozarjanje o nevarnosti pandemij, analizo socialnih omrežij v realnem času, prenosne diagnostične naprave in nosljive senzorične naprave.

Slovenski klinični preizkus se bo odvijal dne 19. 9. 2022 v Multimedijski učilnici ZD Maribor, 6. nadstropje, Vošnjakova ulica 2-4, 2000 Maribor, od 9.30 do 14.00 ure.

Mednarodna konferenca v okviru projekta STAMINA pa se bo odvijala dne 20. 9. 2022 v Multimedijski učilnici ZD Maribor, 6. nadstropje, Vošnjakova ulica 2-4, 2000 Maribor, od 9.00 do 14.00 ure.

Projekt STAMINA financira Evropska Unija v okviru okvirnega programa Obzorje 2020 (pogodba št. 883441). Več o projektu si lahko preberete na https://stamina-project.eu/.

POLETNA ŠOLA RAČUNALNIŠTVA - 24. 8. 2022 - 26 .8. 2022

Datum objave: 17. avgust 2022 | Datum poteka: 26. avgust 2022

Novica je potekla!

Že sedmo leto zapored Inštitut za računalništvo sodeluje pri organizaciji Poletne šole računalništva.
Od 24.8.2022 pa do 26.8.2022 bodo potekale naslednje delavnice, ki bodo potekale pod mentorstvom članov Inštituta za računalništvo:

  • Bločni jeziki – programiranje z delčki (OŠ 7. do 9. razred)
  • Dekleta programirajo (OŠ 7. do 9. razred)
  • Zakaj Linux v računalništvu? (SŠ)
  • Razvoj interaktivne spletne aplikacije (SŠ)
  • Z umetno inteligenco razpoznavamo slike (SŠ)

Več informacij na: https://feri.um.si/akademija-feri/pocitniske-sole/

Hibridna konferenca GECCO v Bostonu organizirana z virtualno izkušnjo s pomočjo Inštituta za računalništvo na UM FERI

Datum objave: 6. julij 2022 | Datum poteka: 31. julij 2022

Novica je potekla!

Med 9. in 13. julijem 2022 bo potekala konferenca genetskega in evolucijskega računanja, GECCO 2022 (The Genetic and Evolutionary Computation Conference), ki bo letos prvič v hibridnem formatu digitalno in fizično. Organizacija konference poteka mednarodno: za digitalizirano izkušnjo (virtualizacijo) je odgovoren izr. prof. dr. Aleš Zamuda iz FERI, za lokalno (fizično) pa prof. dr. Erik Hemberg iz MIT v ZDA (raziskovalna skupina AnyScale Learning For All (ALFA) na MIT Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory (MIT CSAIL)).

Ob siceršnji 10-članski osrednji ekipi organizatorjev pri pripravi konference sodeluje še dvajset članov ter ducate prostovoljcev, sicer članov ACM, številni pa so v preteklosti sodelovali tudi že kot vidni člani Evropskega sodelovanja na področju znanosti in tehnologije (COST) v akciji CA15130 (ImAppNIO), ki je bila projektno vključena tudi na UM FERI.

Na konferenci je pričakovanih več kot 880 udeležencev iz več kot 500 organizacij po vsem svetu, pri tem pa bo več kot polovica udeležencev v oddaljenem načinu (virtualno). Na prizadevanja dr. Zamude je registracija za konferenco letos posebej poenostavljena (ACM vmesnik za Whova), ob tem pa je kotizacija udeležencem z digitalno izkušnjo za člane SIGEVO tudi zastonj. Letošnja konferenčna izkušnja preko digitalnih platform vključuje posebej pripravljeno aplikacijo v Whova, srečanja bodo potekala preko orodij Zoom in Gather.Town, znanstveni prispevki pa so objavljeni na spletnih straneh SIGEVO ter bodo dostopni v digitalni knjižnici ACM. V sklopu digitalne izkušnje je na voljo urnik prispevkov in srečanj, ki razporeja več sto znanstvenih predstavitev in sto tematik v več kot deset vzporednih časovnic.

Na konferenci potekajo tudi razna tekmovanja, ki se jih udeležijo predvsem doktorski študenti in številni drugi raziskovalci:

Organizator in sponzor konference je ACM SIGEVO (Association for Computing Machinery Special Interest Group for Genetic and Evolutionary Computation), sicer pa so sponzorji tudi TII, Google, Autogenetics in Beacon.

Več o konferenci je na voljo na spletni strani konference in družbenih omrežjih:

Član inštituta za računalništvo med prejemniki priznanj IEEE Slovenija

Datum objave: 16. junij 2022 | Datum poteka: 16. avgust 2022

Novica je potekla!

Na letnem srečanju slovenske sekcije IEEE, ki je potekalo 6. 6. 2022 na Vranskem je potekala slavnosna podelitev priznanj za vodenje, sodelovanje in svetovanje v preteklem obdobju. Na tej podelitvi je priznanje prejel tudi član Inštituta za računalništvo, izr. prof. dr. Aleš Zamuda, "za dolgoletno požrtvovalno sodelovanje kot podpredsednik Slovenske sekcije IEEE in vodenje odbora Computational Intelligence".

Več o poročilu iz dogodka je na voljo na naslednjih povezavah:

Inštitut za računalništvo je v oddaji Ugriznimo znanost pojasnil razliko med delovanjem starih in mladih mišic

Datum objave: 10. junij 2022 | Datum poteka: 15. julij 2022

Novica je potekla!

V četrtek, 9. junija 2022, so v oddaji Ugriznimo znanost na TV SLO 1 razpravljali o staranju človeških skeletnih mišic. V prispevku so člani Inštituta za računalništvo in študentje študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije razložili in ponazorili razliko med električnim delovanjem mlade in stare mišice. Prispevek si lahko ogledate na spletni povezavi https://365.rtvslo.si/arhiv/ugriznimo-znanost/174879235?t=775.

Odlična uvrstitev naših študentov na hekatonu Cleantech

Datum objave: 19. april 2022 | Datum poteka: 15. maj 2022

Novica je potekla!

Med 6. in 7. aprilom 2022 je bil na spletni platformi Openup.Education izveden 3. pomladanski mednarodni hekaton Cleantech na temo reševanja okolijskih izzivov s pomočjo računalniških in informacijskih rešitev. Študentje FERI so se v okviru praktičnega dela pri predmetu Inteligentni sistemi (1.letnik MAG študija R-IT in I-TK) v močni zasedbi udeležili dogodka in v mednarodni konkurenci šestnajstih ekip odigrali vodilno vlogo v vseh treh zmagovalnih ekipah.

V konkurenci študentov, ki so prihajali držav Evrope, Južne Amerike, Afrike, Bližnjega, Srednjega in Daljnega vzhoda, so študentje FERI zasedli naslednje uvrstitve:

  1. mesto Blaž Vidovič, Anže Galun in Sašo Ivič (ekipa Clean grain)
  2. mesto Luka Kobale in Andrija Novaković (ekipa Greener tomorrow)
  3. mesto Mario Močnik in Luka Klančar (ekipa Smart park)

Tekmovalcem in njihovim ekipam iskreno čestitamo!

Bionika in vpogled v prihodnost komunikacije človek-stroj

Datum objave: 19. april 2022 | Datum poteka: 15. maj 2022

Novica je potekla!

Predstojnik inštituta za Računalništvo UM FERI, red. prof. Aleš Holobar, je 13. 4. 2022 v okviru iniciative Znanost na cesti izvedel predavanje Bionika in vpogled v prihodnost komunikacije človek-stroj. Posnetek predavanja je na spletnem naslovu https://znc.si/dogodki/skodelica-znanosti/bionika-in-vpogled-v-prihodnost-komunikacije-clovek-stroj/?fbclid=IwAR3H6O3KdNsj659q7rjPGiaU50rrXSUivlTez0iLgpqsniSUA3SqGU9wYdE.

TEKMOVANJE PIŠEK

Datum objave: 15. marec 2022 | Datum poteka: 10. april 2022

Novica je potekla!

Od 31. januarja 2022 do 15. februarja 2022 je potekalo šolsko tekmovanje v bločnem programiranju imenovano Pišek (https://tekmovanja.acm.si/?q=pisek), ki ga organizira društvo ACM Slovenija.

Tekmovanje se izvaja spletno, pod vodstvom učiteljev mentorjev.
Tekmovanje poteka na portalu Pišek, ki je dostopen na naslovu pisek.acm.si. Učenci in dijaki se lahko tukaj tudi vso leto pripravljajo na tekmovanje.

Tekmovanje poteka v šestih tekmovalnih kategorijah za osnovne in srednje šole. Letos se je šolskega tekmovanja udeležilo 2386 učencev in dijakov.
Rezultati tekmovanja so objavljeni na naslednji povezavi (https://tekmovanja.acm.si/?q=node/681).

Tekmovanje podpira tudi Inštitut za računalništvo. V programskem svetu tekmovanja je aktiven izr. prof. dr. Tomaž Kosar, v ekipi tehnikov pa pomagata Aljaž Frančič, mag. inž. rač. in inf. in Jan Breznar.

Na FERI je potekalo tekmovanje Bober

Datum objave: 14. marec 2022 | Datum poteka: 31. marec 2022

Novica je potekla!

V soboto, 19. 2. 2022, se je uspešno zaključilo državno tekmovanje v računalniškem mišljenju ACM Bober, ki ga organizira društvo ACM Slovenija in je je del mednarodnega tekmovanja Bebras. Tokrat je izvedba tekmovanja zahtevala dodatne napore, saj je bilo, zaradi zagotavljanja medsebojne razdalje, tekmovanje izvedeno tako na UM FERI kot na UL FRI.

Tekmovanja se je udeležilo se ga je 248 tekmovalcev iz osnovnih in srednjih šol. Tekmovalci so se na državno tekmovanje uvrstili na podlagi rezultatov, ki so jih dosegli na šolskem tekmovanju, na katerem jih je tekmovalo 24.833. Tekmovanje na šolski stopnji predstavlja za učence in dijake prepotrebno prvo spoznavanje z digitalnimi veščinami in znanji.

V okviru dogodka sta bili organizirani tudi predavanji za mentorje. Mentorjem na FERI je dr. Tomaž Kosar predstavil računalniško tekmovanja v programiranju z delčki ACM Pišek, kise prav tako zaključuje te dni. Točne številke še niso znane, vendar kažejo, da je društvu ACM Slovenija uspelo privabiti med tri in štiri tisoč učencev in dijakov, da so tekmovali v programiranju.

Posebna zahvala velja vsem prostovoljcem in sponzorjem Združenju za informatiko in telekomunikacije, BASS d.o.o. in Založba Pasadena d.o.o., ki so omogočili izvedbo tekmovanja.

V nadaljevanju se nahajajo utrinki tekmovanja, ki jih je naredila Anja Petrovič.

Prejemniki nagrad ob Rektorjevem dnevu

Datum objave: 15. februar 2022 | Datum poteka: 14. marec 2022

Novica je potekla!

Tudi letos so naši študentje in zaposleni prejemniki nagrad ob Rektorjevem dnevu.

Ob Rektorjevem dnevu 2022 sta nagradi prejela:

  • Gal Meznarič, Rektorjeva nagrada za najboljše študijske uspehe študentov Univerze v Mariboru v svoji vpisni generaciji;
  • doc. Dr. Štefan Kohek, Priznanje Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo.

Gal je zaključil študijski program Računalništvo in informacijske tehnologije, Štefan pa je že vrsto let asistent in raziskovalec na Inštitutu za računalništvo.

Čestitamo!

Naš asistent dr. Danijel Žlavs v oddaji Dobro jutro na TV SLO1

Datum objave: 20. januar 2022 | Datum poteka: 1. marec 2022

Novica je potekla!

Januar je mesec čiščenja računalnikov. V oddaji Dobro jutro so v četrtek, 20. 1. 2022, govorili o čiščenju računalnikov. V studiu so povabili dr. Danijela Žlavsa, asistenta na študijskem programu Računalništvo in informacijske tehnologije UM FERI. Danijel je strokovno komentiral in demonstriral čiščenje računalnikov, tako v fizični kot tudi v elektronski obliki. Utrinek iz oddaje si lahko ogledate tukaj.

Raziskovalno-inovacijski projekt DAPHNE na UM FERI

Datum objave: 20. januar 2022 | Datum poteka: 28. februar 2022

Novica je potekla!

Med 9.-12. januarjem 2022 je v Chaminade v Kaliforniji (ZDA) potekala konferenca Conference on Innovative Data Systems Research (CIDR 2022, http://cidrdb.org/cidr2022/program.html). Na tej konferenci so bili prvič javno predstavljeni nekateri izsledki projekta DAPHNE, pri katerem sodeluje tudi Inštitut za računalništvo UM FERI. Predstavitev je na voljo tudi na YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=AKbJCkPjJDQ), več o projektu pa je na voljo na spletni strani projekta https://daphne-eu.eu.

O projektu DAPHNE je iz vidika uporabe državne in EU infrastrukture HPC Vega pred nekaj dnevi poročal tudi Direktorat za znanost Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, na portalu GOV.SI (https://www.gov.si/novice/2022-01-05-hpc-vega-kot-temelj-za-inovacijsko-raziskovalni-projekt-daphne/). O poteku projekta in sodelovanjih so pri tem povprašali vodjo konzorcijskega deleža UM pri projektu DAPHNE, izr. prof. dr. Aleša Zamudo, člana Inštituta za računalništvo, ki je v imenu celotne ekipe UM FERI za ta projekt in uporabo infrastrukture HPC podal nekaj besed.

Viri grafičnega materiala in novice:
https://twitter.com/daphne_eu
https://twitter.com/daphne_eu/status/1483061647107411972?s=20
https://twitter.com/aleszamuda/status/1481187888901541891?s=20
https://twitter.com/aleszamuda/status/1478736982083837957?s=20
https://www.facebook.com/COBISS.SI/posts/hpc-vega-kot-temelj-za-inovacijsko-raziskovalni-projekt-daphne-httpswwwgovsinovi/4925486307473029/

red. prof. dr. Aleš Holobar gost oddaje Jutro na planetu, Planet TV

Datum objave: 1. januar 2022 | Datum poteka: 1. marec 2022

Novica je potekla!

21. decembra 2021 je v oddaji Jutro na Planetu na Planet TV gostoval red. prof. dr. Aleš Holobar, predstojnik Inštituta za računalništvo, in govoril o viziji čipov, ki jih lahko vgradimo v možgane in omogočajo naprednejše komunikacije med človekom in strojem. Podal je tudi vpogled v prihodnost neinvazivnih vmesnikov mišice-stroj in možgani-stroj, ki jih namestimo na površino kože in se s tem izognemo posegu v telo. Utrinek iz oddaje si lahko ogledate na fotografiji.

Nagrade in priznanja ob Dnevu FERI 2021

Datum objave: 29. november 2021 | Datum poteka: 15. januar 2022

Novica je potekla!

Tudi letos so člani Inštituta za računalništvo, študenti ŠP Računalništvo in informacijske tehnologije in poslovni partnerji našega Inštituta na prireditvi Dan FERI prejeli veliko nagrad in priznanj.

  • Plaketo za najboljšo diplomantko v študijskem letu 2020/2021 je prejela Dragana Ostojić.
  • Plakete za izjemni prispevek študentov so prejeli Vid Keršič, Mitja Žalik, Leon Abraham, Matic Rašl, Lina Zorman in Jakob Fras.
  • Plaketo za odlično sodelovanje s FERI je prejelo podjetje Igea d.o.o.
  • Plaketo za pedagoško delo je prejel Sandi Majninger.
  • Plaketo za raziskovalno-razvojno delo je prejel Blaž Repnik.
  • Plaketo dekana FERI je za izjemne raziskovalne dosežke prejel red. prof. dr. Aleš Holobar.

Čestitamo!

Jesenski mednarodni hekaton Hack4Health

Datum objave: 25. november 2021 | Datum poteka: 31. december 2021

Novica je potekla!

V četrtek, 18.11.2021, je bil na spletni platformi Openup.Education izveden jesenski mednarodni hekaton Hack4Health na temo reševanja zdravstvenih izzivov s pomočjo računalniških in informacijskih rešitev. Čeprav se tokrat slovenski študentje niso odločili za sodelovanje, je UM FERI s pomočjo UM EPF in podjetja Directforme d.o.o. prispeval ekipo mentorjev, zunanjih ekspertov in tudi člana komisije. V konkurenci šestih mednarodnih ekip je ekipa 'HealthGang' pod mentorstvom doc. dr. Petre Povalej Bržan osvojila prvo, ekipa 'SmartBracelet' pod mentorstvom red. prof. dr. Milan Zormana pa drugo mesto.

IEEEXtreme 15.0 - dosežki študentov

Datum objave: 25. oktober 2021 | Datum poteka: 20. november 2021

Novica je potekla!

Pretekli vikend je na UM FERI prvič potekal slovenski del 24-urnega virtualnega svetovnega tekmovanja v programiranju IEEEXtreme. Slovenske ekipe so istočasno tekmovale z ekipami iz celega sveta na enotnem svetovnem tekmovanju, pri tem pa se je sproti osveževala tudi skupna lestvica uvrstitev.

Izmed prijavljenih ekip iz Slovenije je prvo mesto dosegla ekipa BSOD (Vid Keršič, Mitja Žalik), ki je dosegla tudi odličen rezultat med ekipami v IEEE regiji 8 (25. mesto izmed 1288 ekip) ter se na svetovni lestvici tega tekmovanja uvrstila za nagrado "Top 100", na 81. mesto izmed 5561 ekip.

Dosežek na tekmovanju je odličen, poleg tega pa je tudi pionirski, saj se je UM FERI oz. Slovenija letos prvič udeležila tekmovanja in že prvo leto dosegla nagrajeno uvrstitev.

Več o dogodku na UM FERI je napisano v poročilu za IEEE.

Iskreno čestitamo!