Datum objave: 13. maj 2023 | Datum poteka: 25. maj 2023
Obvestilo je poteklo!
Podjetje Arctur d.o.o. iz Nove Gorice (https://arctur.si) je srednje veliko podjetje, ki se ukvarja z razvojem programske opreme na področju spletnih aplikacij, 3D tehnologij, navidezne resničnosti, obdelave velikih podatkov, umetne inteligence, strojnega učenja, veriženja blokov, turizma 4.0 in oblačnega ter visoko zmogljivega procesiranja. Sodelujejo v več evropskih in nacionalnih projektih. Njihove stranke so večja in srednje velika podjetja iz Slovenije in tujine. Imajo tudi največjo privatno super računalniško infrastrukturo, ki jo uporabljajo za lastne potrebe in oddajajo v najem.
Na ekskurziji vam bodo sodelavci podjetja Arctur predstavili različne projekte, ki jih izvajajo. Na koncu obiska bodo pokazali še svojo super računalniško infrastrukturo.
Ekskurzija bo v četrtek, 25.5.2023 in je namenjena študentom 2. in 3. letnika R-IT VS in UN, 1. in 2. letnika R-IT MAG ter absolventom R-IT. Odhod bo z avtobusom izpred zgradbe Tehniških fakultet (Smetanova 17, 2000 Maribor) ob 7.30 uri. Na ekskurzijo se prosim prijavite preko spletnega obrazca https://www.1ka.si/a/f34a14d3.
Prosta mesta so še zmeraj na voljo!
Inštitut za računalništvo
Datum objave: 16. april 2023 | Datum poteka: 21. april 2023
Obvestilo je poteklo!
Mladen Borovič, član Inštituta za računalništvo UM FERI bo 20. aprila 2023 ob 18:00 na ŠTUK-u izvedel enourno poljudno predavanje z naslovom "Pogled v prihodnost: Generacija AI". Na predavanju bo Mladen na kratko opisal razvoj umetne inteligence skozi čas, poljudno predstavil nevronske mreže in podal primere uporabe umetne inteligence v praksi. V drugem, praktičnem delu predavanja bo na kratko opisal in predstavil:
- priporočilni sistem na Netflix-u
- priporočilni sistem na Twitter-ju
- generiranje slik iz besedila z Midjourney
- praktične prednosti in slabosti ChatGPT
- prikaz modernega iskanja z Bing Chat
Dogodek je namenjen širši javnosti in je predstavljen tudi na Facebook-u (https://www.facebook.com/events/1409915546079865). Zaradi omejitve mest je potrebna prijava: https://tinyurl.com/msrxnu3u.
Datum objave: 14. februar 2023 | Datum poteka: 31. marec 2023
Obvestilo je poteklo!
V petek 10. februarja 2023 so med 9:00 in 14:00 v učilnici G2-P1 ALFA potekale predstavitve 14. generacije študentskih projektov, in sicer v naslednjem vrstnem redu:
- 9.00 - 11.00: R-IT UN: projekti "Izgradnja platforme veriženja blokov in njena uporaba pri razvoju digitalnih dvojčkov" in "Umetna inteligenca v avtonomni vožnji"
- 12.00 - 14.00: R-IT VS: projekta "Analize masivnih podatkov za aplikacije v realnem svetu" in "Pametni paketnik"
Študentje so predstavili odlične izdelke in še enkrat več dokazali izvrstno strokovno zanje, podkrepljeno z mehkimi veščinami in veščinami projektnega vodenja. Predstavitev so se udeležili tudi številni predstavniki iz gospodarstva, ki so s svojimi vprašanji, komentarji in nasveti ustvarili odlično vzdušje in aktivno prispevali k številnim zanimivim diskusijam.
Vsem sodelujočim se iskreno zahvaljujemo!
Utrinke iz predstavitev si lahko ogledate na priloženih slikah. Več o študentskih projektih lahko prebereta na spletni strani https://cs.feri.um.si/za-studente/studentski-projekti/
Datum objave: 4. januar 2023 | Datum poteka: 11. februar 2023
Obvestilo je poteklo!
Spoštovani!
Predstavitve študentskih projektov 14. generacije bodo v petek 10. februarja 2023 med 9:00 in 14:00 v učilnici G2-P1 ALFA. Predstavitve bodo potekale v naslednjem vrstnem redu:
- 9.00 - 11.00: R-IT UN: projekti "Izgradnja platforme veriženja blokov in njena uporaba pri razvoju digitalnih dvojčkov" in "Umetna inteligenca v avtonomni vožnji"
- 12.00 - 14.00: R-IT VS: projekta "Analize masivnih podatkov za aplikacije v realnem svetu" in "Pametni paketnik"
Več o študentskih projektih lahko prebereta na spletni strani https://cs.feri.um.si/za-studente/studentski-projekti/
Na predstavitvi bomo veseli vaših vprašanj in pobud.
Vljudno vabljeni!
red. prof. dr. Aleš Holobar,
predstojnik Inštituta za računalništvo
Datum objave: 13. november 2022 | Datum poteka: 20. november 2022
Obvestilo je poteklo!
Na Inštitutu za računalništvo v sklopu predavanj zunanjih strokovnjakov pri predmetu Uvod v evolucijske algoritme, 3. letnik R-IT VS, organiziramo v petek 18. 11. 2022 ob 9h v predavalnici G2-Beta predavanje z naslovom "Surfing at the Interface between Theory and Practice in Evolutionary Computation". Predavala bo dr. Carola Doerr iz Sorbonne Université, Francija.
Vljudno vabljeni!
Datum objave: 13. november 2022 | Datum poteka: 20. november 2022
Obvestilo je poteklo!
Na Inštitutu za računalništvo v sklopu predavanj zunanjih strokovnjakov pri predmetu Evolucijsko računanje, 2. letnik R-IT MAG, organiziramo v četrtek 17. 11. 2022 ob 9h v predavalnici G2-Beta predavanje z naslovom "Is a Comparison of Metaheuristics on Whole Convergence Graphs More Helpful?". Predaval bo dr. Shih-Hsi Liu iz California State University at Fresno.
Vljudno vabljeni!
Datum objave: 30. september 2022 | Datum poteka: 31. oktober 2022
Obvestilo je poteklo!
Dragi bruci!
Dobrodošli na spletni strani Inštituta za računalništvo! Prosojnice predstavitve na dogodku "Pozdrav brucem 2022/23" se nahajajo na spodnjih povezavah:
Dodatne informacije lahko pridobite pri mentorjih letnikov, tutorjih, tutorjih študentih, vodji študijskih programov izr. prof. dr. Božidarju Potočniku (bozidar.potocnik@um.si) ali predstojniku inštituta red. prof. dr. Alešu Holobarju (ales.holobar@um.si).
Želimo vam prijeten začetek študijskega leta.
Datum objave: 26. april 2022 | Datum poteka: 3. junij 2022
Obvestilo je poteklo!
Služba za prenos znanja in tehnologij v zadnjih letih aktivno sodeluje programu DEMOLA. Demola je globalna skupnost študentov, organizacij in strokovnjakov za soustvarjanje, ki sodeluje s podjetji in organizacijami iz različnih področjih in disciplin ter spodbuja njihovo soustvarjanje.
Mehanizem sodelovanja je zasnovan na način, da podjetja pripravijo razvojne izzive, okrog katerih se oblikujejo interdisciplinarne projektne skupine študentov. Oblikovane rešitve študenti predstavijo podjetjem, ki se lahko odločijo za uporabo rešitve v svojih proizvodnih oziroma poslovnih procesih. V preteklih letih se je v okviru Demole razvilo nekaj tako kakovostnih rešitev, da so jih podjetja dejansko vpeljala v svoje procese.
Študenti se v projektih DEMOLA naučijo:
- ključnih veščin, pomembnih za poklicno življenje (med njimi sta komunikacija in veščine vodenja projektov)
- seznanijo se z orodji strateškega predvidevanja in
- metodologijami oblikovalskega razmišljanja.
Po uspešno opravljenem programu študent prejme tudi diplomo Creative Foresight Expert.
Ker menimo, da bi bil program DEMOLA koristen tudi za študente Univerze v Mariboru, vas prosimo za širitev novice na spodnji povezavi med vaše študente, ki bi jih projekt utegnil zanimati:
https://tto.um.si/docs/studenti/demola/pripravite-se-na-jesen-2022-demola-info-dnevi/
Za vašo pomoč se vam že vnaprej zahvaljujemo.
Datum objave: 14. februar 2022 | Datum poteka: 1. marec 2022
Obvestilo je poteklo!
Dragi študentje in kolegi,
z velikim zadovoljstvom sporočamo, da bomo organizirali socialni dogodek Pizza Party, ki bo 28. februarja ob 16. uri. Dogodek bo potekal v prostorih Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI) v prostoru G3-K1-01 (Amfiteater Gauss).
Socialni dogodek Pizza Party je eden glavnih dogodkov za promocijo našega študentskega društva študentom in kolegom iz Univerze v Mariboru. Na dogodku bomo predstavili tudi Univerzitetni programerski maraton (UPM), ki je zelo zanimivo tekmovanje za študente. To leto dogodek soorganiziramo z naslednjimi društvi:
- študentska veja IEEE Maribor
- IEEE ženske v inženirstvu - Slovenija
- Mladi profesionalci IEEE Slovenija
Na dogodek je vabljen tudi poseben gost iz dobro poznanega podjetja Endava d. o. o..
Vabljeni, da se udeležite našega družabnega dogodka Pizza Party in s tem pripomorite k boljši razpoznavnosti našega društva in društev, ki sodelujejo pri organizaciji tega dogodka.
Prijava udeležbe na obrazcu.
V kolikor imate kakšno vprašanje, vas prosim, da pišite na email naslov.
Program:
- Predstavitev dogodka Hour of Code in študentske organizacije ACM Maribor
- Predstavitev študentske veje IEEE Maribor
- Predstavitev IEEE ženske v inženirstvu - Slovenija
- Predstavitev mladih profesionalcev IEEE Slovenija
- Predstavitev Univerzitetnega programerskega maratona (UPM)
- Predstavitev študentskega tekmovanja IEEEXtreme
- Predstavitev podjetja Endava
- Druženje ob soku in picah
Zaradi pandemije Covid-19 virusa moramo na dogodku upoštevati pogoje in omejitve za zajezitev epidemije Covid-19. V primeru neugodnih in zaostrenih epidemioloških razmer, si pridržujemo pravico do odpovedi dogodka.
Datum objave: 20. januar 2022 | Datum poteka: 1. februar 2022
Obvestilo je poteklo!
Spoštovani!
Žal smo bili zaradi naraščanja števila okužb tudi letos prisiljeni preiti popolnoma v oddaljeno izvedbo (izvedbe v živo ne bo, nadomeščena bo z oddaljeno izvedbo).
Predstavitve bodo potekale preko orodja MS teams in bodo organizirane v naslednjem vrstnem redu:
- 10.00 - 12.00: R-IT UN: projekti "Izgradnja platforme veriženja blokov in njena uporaba pri razvoju računalniških iger", "Umetna inteligenca v avtonomni vožnji" in "Pasivna plavajoča sonda"
- 13.00 - 15.00: R-IT VS: projekta "Analize masivnih podatkov za aplikacije v realnem svetu" in "Pametni paketnik"
Na predstavitvi bomo veseli vaših vprašanj in pobud.
Prosim, da nam vaš interes za udeležbo na dogodku sporočite na elektronski naslov ales.holobar@um.si.
Vljudno vabljeni!
red. prof. dr. Aleš Holobar,
predstojnik Inštituta za računalništvo
Datum objave: 19. oktober 2021 | Datum poteka: 25. oktober 2021
Obvestilo je poteklo!
Na UM FERI se oblikuje Hack Klub. Namen srečanj je seznanitev študentov s področjem informacijske varnosti, reševanje izzivov in udeležba študentov na »Capture the Flag – CTF« tekmovanjih.
Capture The Flag je namenjen reševanju izzivov s področja informacijske varnosti. Tekmovalci morajo izkazati tako znanje in poznavanje področja informacijske varnosti ter t. i. etičnega hekanja, kakor tudi dobršno mero iznajdljivosti. Ob uspešno rešenem problemu tekmovalci pridobijo zastavico katera jim prinese točke.
Vse zainteresirane vabimo, da izpolnijo prijavnico https://forms.gle/7vG15kXg6Lvh9fkj8. Predvidoma bo prvo srečanje v začetku novembra.
Za tiste, ki pa želite že aktivno pristopit k tekmovanju pa se lahko registrirate na CTF, ki ga organizira raziskovalni inštitut CODE, Universität der Bundeswehr München. Letos so prijave za kvalifikacije odprte do 18. 10. 2021 zato vas vabimo k prijavi.
Kvalifikacije bodo potekale med 21. in 25. oktobrom, glavni del dogodka pa je letos 26. novembra v Münchnu.
Registracija je odprta na https://www.unibw.de/code-events/ctf-registration. V primeru prijave to tudi sporočite na e-mail: gasper@viris.si ali marko.holbl@um.si.
Datum objave: 19. oktober 2021 | Datum poteka: 9. december 2021
Obvestilo je poteklo!
Vse študente, ki v okviru svojih zaključnih del in drugi aktivnosti obravnavajo teme s področja podatkovne znanosti in semantične interoperabilnosti vabimo, da sodelujejo v »akademskem kotičku« (Interoperability Academy Speaking Corner) mednarodne konference SEMIC 2021.
Semantična interoperabilnost je ključno sredstvo za pretok podatkov, pomembna za vzpostavitev podatkovnih prostorov in enotnega trga za podatke znotraj EU. SEMIC 2021 bo združil deležnike in praktike na različnih področjih, da bi razpravljali o tem, kako je mogoče med ponudniki in uporabniki izmenjati različne nabore podatkov, hkrati pa zaščititi etične in pravne vidike EU, zagotoviti osredotočenost na človeka in uporabiti napredne tehnologije.
Konferenca, ki jo v okviru predsedovanja EU organizirata Evropska komisija in Ministrstvo za javno upravo, bo potekala 8. decembra 2021 in bo izvedena online.
Študenti prijavijo prispevke s področij, ki so objavljeni na spletni strani (https://joinup.ec.europa.eu/collection/semantic-interoperability-community-semic/semic-2021-programme), preko obrazca (https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SEMIC2021-IOP) najkasneje do 8. novembra 2021.
Datum objave: 16. april 2021 | Datum poteka: 22. april 2021
Obvestilo je poteklo!
Na Inštitutu za računalništvo v sklopu predavanj strokovnjakov iz gospodarstva v četrtek 22. 4. 2021 ob 16h pri predmetu Vseprisotno računalništvo, 1. letnik R-IT MAG, v sodelovanju z Gorenjem, d.o.o. organiziramo Webinar "Pametni aparati in ekosistem za dom", ki bo potekal preko MSTeams. Pridružite se nam lahko s klikom na povezavo tukaj.
V zadnjih letih se področje digitalizacije in povezljivosti širi na vsa področja našega življenja, tudi v naš dom. Izdelki postajajo pametnejši in se z novimi funkcionalnostmi, povezanimi s povezljivostjo, poskušajo prilagoditi življenjskemu slogu uporabnika, ne glede na njegovo starost in način življenja.
Tako tudi Gorenje, s svojimi izdelki za dom, sledi novim trendom in pričakovanjem uporabnikov. Predstavljen bo razvoj pametnega ekosistema za dom, kamor ne štejemo zgolj pametnih aparatov, ampak tudi oblačno infrastrukturo ter mobilne aplikacije. Podan bo pregled strukture celotnega ekosistema s ključnimi tehnologijami, ter na primerih prikazani izzivi njihovega razvoja, ki vključuje od razvoja strojne do razvoja programske opreme.
Predavanje bomo zaključili s pogledom v prihodnost, tako na področju tehnologij, kot samih izdelkov. Več kot dovolj časa bo tudi za debato in vprašanja.
Predavanje bo vodil dr. Timotej Globačnik, vljudno vabljeni.
Datum objave: 18. marec 2021 | Datum poteka: 15. julij 2021
Obvestilo je poteklo!
Letos organiziramo že 7. študentsko znanstveno konferenco StuCosRec na področju računalništva in informatike. Konferenca bo potekala 14. septembra na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Študente vabimo, da se konference aktivno udeležijo s pripravo znanstvenih prispevkov. Sprejete prispevke bomo v elektronski obliki objavili v zborniku konference. Več o konferenci in o pripravi prispevkov najdete na spletni strani https://stucosrec.feri.um.si/2021.
S spoštovanjem,
Organizacijski odbor konference StuCosRec 2021 in Študentska sekcija ACM Slovenija
Datum objave: 12. februar 2021 | Datum poteka: 17. februar 2021
Obvestilo je poteklo!
Poleg študentskih projektov "Izgradnja platforme veriženja blokov in njena uporaba pri razvoju računalniških iger" in "Umetna inteligenca v avtonomni vožnji" bomo v 2. letniku unvirezitentnega študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije tudi letos ponudili v izvajanje dodatni večgeneracijski študentski projekt "Pasivna plavajoča sonda FERI". Projekt bo izveden v sodelovanju s študenti študijskih programov elektrotehnika in telekomunikacije, namenjen pa je izgradnji avtonomne pasivne plavajoče sonde, ki s pomočjo številnih senzorjev in umetne inteligence samostojno zbira okoljske podatke in jih preko satelitskih komunikacijsih sistemov sporoča v domačo bazo na UM FERI. Število prostih mest je omejeno, zato se prijavite do 16. 2. 2021 po elektronski pošti na zzz.project@um.si.
Datum objave: 11. februar 2021 | Datum poteka: 18. februar 2021
Obvestilo je poteklo!
KDAJ: 18. 2. 2021 od 10. do 17.30 ure
KJE: preko MS Teams
V delavnici bo doc. dr. Domen Verber, ambasador za NVIDIA, predstavil osnovna orodja in tehnike za pospeševanje izvajanja aplikacij C/C++ na masivno vzporednih grafičnih procesorjih s CUDA®.
Naučili se boste:
- kako pisati kodo,
- konfigurirati paralelizacijsko kodo s CUDA, in
- optimizirati migracijo pomnilnika med pospeševalnikom CPE in GPE.
Na koncu boste implementirali naučen potek dela na naslednji nalogi: pospeševanje popolnoma funkcionalnega (CPE) simulatorja delcev za opazovano povečano uspešnost.
Za uspešno opravljeno delavnico (ocenjena naloga) se pridobi uraden certifikat NVIDIA DLI.
Učni cilji:
Po zaključku delavnice boste razumeli osnovna orodja in tehnike za aplikacije C/C++, ki pospešujejo GPE s CUDA in lahko:
- napišete kodo, ki jo bo izvedel pospeševalnik GPE,
- izpostavite in izrazite vzporednost podatkov in vzporednosti na ravni inštrukcij v aplikacijah C/C++ z uporabo CUDA,
- uporabite pomnilnik, ki ga upravlja CUDA, in optimizirajte migracijo pomnilnika z uporabo asinhronega vnaprejšnjega pridobivanja,
- izkoristite ukazno vrstico in vizualne profile za usmerjanje vašega dela,
- uporabite sočasne tokove za vzporednost na ravni inštrukcij, in
- pišete aplikacije CUDA C/C ++, pospešene z GPE, ali preoblikujte obstoječe aplikacije, pospešene z CPE, z uporabo pristopa, ki temelji na profilu.
Predznanje:Osnovno znanje C/C++, predznanje CUDA ni potrebno.
Program:
10.00- 10.30: Predstavitev študentskih organizacij (IEEE StudentBranch Maribor, IEEE StudentBranch Ljubljana, IEEE Women in Engineering Slovenija, ACM StudentChapter Maribor)
10.15 - 10.30: Uvod
10.30 - 12.30: Pospeševanje aplikacij s CUDA C/C++
12.30 - 13.00: Odmor
13.00 - 15.00: Upravljanje pomnilnika pospešenih aplikacij s CUDA C/C++
15.00 - 15.15: Odmor
15.15 - 17.15: Asinhrono pretakanje in vizualno profiliranje za pospešene aplikacije s CUDA C/C++
17.15 - 17.30: Zaključek delavnice
Število mest: 30
Cena: Delavnica je prvotno namenjena študentom UM, UL in UPR, so pa dobrodošli tudi zaposleni na univerzah in člani IEEE.
Rok prijave: 16. 2. 2021 ob 15.00
Prijava: Microsoft Forms
Delavnica je organizirana v sodelovanju z naslednjimi organizacijami:
IEEE StudentBranch Maribor
IEEE StudentBranch Ljubljana
IEEE Women in Engineering Slovenia
IEEE Young Professionals Slovenia
ACM StudentChapter Maribor
Datum objave: 21. januar 2021 | Datum poteka: 25. marec 2021
Obvestilo je poteklo!
Spoštovani,
Evropska organizacija za jedrske raziskave (CERN) ponuja raznolik nabor priložnosti za razvoj slovenskih kadrov v obliki tehničnih/administrativnih/raziskovalnih/doktorskih študentskih programov, tehničnih usposabljanj, poletnih programov, raziskovalnih fellowship-ov ipd. Številni programi bodo v letu 2021 zaradi pandemije izvedeni izključno preko spleta.
Posredujemo nabor trenutno odprtih priložnosti, za katere se bližajo prijavni roki:
Več informaciji o omenjenih programih je objavljenih na spletni strani oz. na zgornjih povezavah k posameznim razpisom.
Datum objave: 6. januar 2021 | Datum poteka: 27. januar 2021
Obvestilo je poteklo!
Spoštovani!
Predstavitev študentskih projektov 12. generacije bo potekala preko orodja MS teams in sicer:
- v sredo, 27. 1. 2021 ob 10:00 preko MS teams (3. letnik RiT UN),
- v sredo, 27. 1. 2021 ob 14:00 preko MS teams (3. letnik RiT VS).
Dogodek lahko spremljate preko te povezave.
Vljudno vabljeni!
Datum objave: 27. december 2020 | Datum poteka: 16. januar 2021
Obvestilo je poteklo!
Vabimo Vas, da se nam 15.1.2020 ob 15.00 pridružite preko MS Teams, kjer bo potekalo predavanje na temo razvoja iger. Predaval bo Jure Rehar, lastnik podjetja Elivion, ki se ukvarja z razvojem iger. Jure je sodeloval na projektih kot sta Swamp Attack in Talking Tom Camp, ki sta skupaj presegla več kot 340 milijonov prenosov.
Na predavanju bo Jure splošno predstavil industrijo, omenil ključne točke v razvoju iger ter govoril o njegovih izkušnjah
Datum objave: 7. december 2020 | Datum poteka: 11. december 2020
Obvestilo je poteklo!